Otomat

otomat

Otomat

Otomat, otomatik olarak ardışık veya döngüsel işlemleri gerçekleştirebilen mekanik veya elektro-mekanik düzenektir. 1920 yılında robot kelimesi kullanılmaya başlamadan önce robotlar için de otomat kelimesi kullanılmaktaydı. Yaygın kullanımı ile otomatlar, kamuya açık alanlarda, örneğin gazete, meşrubat veya bisküvi satışı için kullanılan makinelerdir.

Türkçe karşılığı ‘Satış’ olan ‘Vending’ kelimesi,otomatlarla satışın gerçekleştiği otomatikperakendecilik kanalıdır. Çok uzun bir tarihçesi olan Vending, Yunan matematikçisi Hero’nun M.Ö.215 yılında Mısır tapınaklarındaki suyu satmak için bir cihaz icat etmesiyle başlamıştır. Otomatlar bu tarihten itibaren gelişmeye başlamış, teknolojik olarak çağı yakalamış, 24 saat yüksek kalitede, hijyenik ve güvenilir hizmet vermek üzere tasarlanmış, günümüzün sofistike makinelerine dönüşmüştür.

Otomatı şöyle tarif edebiliriz

“Mal ve hizmetlerin self servis satışına olanak veren, bozuk veya kağıt para, jeton, akıllı kart veya kredi kartı, veya herhangi bir komut ile çalışan cihaz.”

İlk Modern Otomatlar

1880’Lerde Londrada Posta Kartlarının Satışını Gerçekleştirmek için Dizayn Edilmiştir. ABD de ilk Satış Otomatı ise Thomas Adams Gum Comany Tarafında 1888’lerde Newyork Tirenistasyonlarında Sakız Satan Otomatlar olmuştur. Pulver Manufacturing Company Sakız Satan bu Cihazların içerime küçük Figürlü Oyuncaklar Ekleyerek Otomat Sektörünün tam manasıyla Doğuşuna ve Dönüşümüne Ön Ayak olmuştur.

Satış Otomatları

Satış Otomatları Adeta Sizin için 7/24 Açık olan ikinci dükkanız gibi, ayrıca Güvenilir bir Çalışanınızdır.
Otomat Sektöründe Kaybetmek Yoktur Daima Kazanmak vardır.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu